Kraj Portugalia

Stolica: Lizbona
Powierzchnia: 92 391 km²  
Ludność: 10 677 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: portugalski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alentejo

Algarve

Egzotyczna kraina piaszczystych plaż, centrum sportów wodnych i bajecznych kurortów.

Informacje ogólne

Portugalia jest niezwykle zróżnicowanym krajem i z tej różnorodności wyłania się najbardziej popularny wśród turystów region jakim jest Agarve, uchodzący za krainę piaszczystych plaż i przepięknych, skalistych zatok. Niezwykła kraina cieszy się popularnością przez cały rok, oferuje wszystko, co można sobie wymarzyć, ciepłą i czystą wodę, znakomitą bazę hotelową, możliwość uprawiania wielu dyscyplin związanych ze sportami wodnymi i świetną kuchnię, a wszystko w otoczeniu rewelacyjnych kurortów, plantacji drzew figowych, pomarańczowych i orzechów kwitnących nawet w zimie. Algarve to również liczne festiwale, fiesty do białego rana, najlepsze w Portugalii kluby oraz mnóstwo atrakcji turystycznych.

W regionie panują idealne warunki klimatyczne nadające się na letni wypoczynek, kiedy temperatury powietrza sięgają 30°C, wody do 24°, natomiast zimą wahają się w granicach 15-19°C. W najbardziej wysuniętym na południe Portugalii regionie można odczuć wpływ zarówno Oceanu Atlantyckiego, jak i Morza Śródziemnego, niemniej klimat jest łagodny, sprzyjający kąpielom słonecznym. Krajobraz Algarve jest zróżnicowany, na zachodzie ukształtowany przez doliny leżące między wzniesieniami, klifową linię brzegową pełną wapiennych grot oraz skalistych zatok, na wschodzie charakteryzuje się płaskim wybrzeżem wydmowym, natomiast w centrum szerokimi, piaszczystymi plażami. Północną granicę regionu wyznaczają zielone tereny sąsiadujące z Atenejo, a całe południowe wybrzeże rozciąga się od Przylądka św. Wincentego na zachodzie aż do granicy z Hiszpanią.

Algarve to od wieków region obfitujący w sardynki i tuńczyki, co sprawiło, że trzy tysiące lat temu połowami ryb zainteresowali się Fenicjanie, którzy jednocześnie zdobyli tę część Półwyspu Iberyjskiego. W kolejnych stuleciach ziemie podbijali Kartagińczycy i Celtowie, o strategiczne tereny pokusili się także w II w. n.e. Rzymianie, którzy przejęli fenickie sposoby przechowywania ryb i handlu nimi, dzięki czemu rozwinęły się okoliczne porty. Prawdziwy rozwój regionu zarówno kulturalny, jak i naukowy przyszedł wraz z panowaniem Arabów w VII w., którzy wprowadzili między innymi nazwę al-Ghabr oznaczającą w ich języku „Zachód”. Założyli również gaje pomarańczowe i do perfekcji opanowali wyrób oliwy z oliwek, co zaważyło na rozwoju okolicznego handu. Kiedy nastąpiła era odkryć geograficznych, w szkołach stworzonych przez Henryka Żeglarza kształcili się między innymi Ferdynad Magellan i Vasco da Gama. Dzięki wspaniałym odkrywcom każde miasto portowe naznaczone jest historią związaną z epoką wypraw morskich. Kolejne wieki mają odzwierciedlenie w niezwykłej architekturze z dominującym stylem późnego gotyku, zwanym  manuelińskim, niemniej w wielu miejscach podziwiać można wspaniałe tarasy na dachach używane do suszenia owoców i białe kopuły domów pozostawione przez wpływy islamu.

O pięknie Algarve i jego charakterystycznych cechach można przekonać się odwiedzając stolicę regionu Faro, która wyróżnia się wielkomiejskim klimatem, wieżowcami i Starym Miastem zamkniętym dla ruchu kołowego. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, a także portem lotniczym i przystanią morską. Chociaż osadę pierwotnie założyli Rzymianie, pierwszej oficjalnej nazwy użyli prawdopodobnie Maurowie przemieniając wioskę rybacką w strategiczny port. Główną arterią miasta jest Rua de Santo Antonio biegnąca przez środek dzielnicy mauretańskiej rozciągniętej między starówką a XIX-wiecznym nabrzeżem Bairro Ribeirinho. Stare Miasto wyznacza owal brukowanych uliczek z białymi zabudowaniami charakteryzującymi się fasadami wyłożonymi kafelkami, sklepami, kawiarniami i galeriami. Do starówki najlepiej dostać się XVIII-wieczną bramą Arco da Vila i traktem spacerowym Rua do Municipio prowadzącym do renesansowej katedry. Jej charakterystyczną cechą są „azulejos”, którymi wyłożono kilka kaplic oraz motywy chińskie zdobiące XVIII-wieczne organy. Panorama pięknego miasta roztacza się z wysokiej dzwonnicy, natomiast o historii morza i nie tylko można dowiedzieć się w okolicznych muzeach. Warto przespacerować się ogrodami miejskimi prowadzącymi do malowniczej mariny, w której cumują wspaniałe jachty i luksusowe łodzie. Kawiarniane stoliki na świeżym powietrzu wyglądają zachęcająco, podobnie jak restauracje wabiące swoich klientów wspaniałymi zapachami smażonych ryb. Zabytkiem godnym uwagi jest barokowa świątynia Igreja do Carmo z budzącą grozę Kaplicą Kości, która wyłożona jest autentycznymi kośćmi wydobytymi z pobliskiego cmentarza. Do ciekawych miejsc należy okolica latarni morskiej wysunięta najdalej na południe, podobnie jak malownicza mierzeja Ilha de Faro zaczynająca się niedaleko lotniska. Koniecznie trzeba zobaczyć Convento Nossa Senhora da Assuncao – klasztor klarysek pełen ciekawych budynków, kościół św. Franciszka z drewnianymi figurami świętych oraz interaktywne centrum nauki, w którym można przepaść na wiele godzin. Faro uchodzi również za doskonały kurort oferujący hotele o każdym standardzie i luksusowe apartamenty, a turyści wybierający się do stolicy regionu mogą wypoczywać na miejskiej plaży ze złotym, drobnym piaskiem – Praia de Faro usytuowanej na południowym zachodzie miasta lub pływać promami na piaszczystą mierzeję między Faro a Olhao.

Olhao – kolorowy targ, piękne nadbrzeżne ogrody, nastrojowe uliczki i stare miasto wyróżniające się wspaniałymi budynkami, barami i restauracjami – tak wygląda kurort będący doskonałą bazą wypadową  na zwiedzanie okolic i wygrzewanie się na piaszczystych wysepkach Armona i Culatra (można do nich dopłynąć często kursującymi promami).

Monte Gordo – przyjemny kurort położony blisko granicy hiszpańskiej słynący z niezwykle szerokich plaż z drobnym, złotym piaskiem. Okoliczne, wybielone hotele gwarantują wypoczynek dla najbardziej wymagających turystów, natomiast wspaniałe restauracje zapewniają kulinarne przygody z portugalskim jedzeniem. Z wielu tawern można obserwować codzienną pracę rybaków, a popijając drinka w przytulnym barze planować wycieczki po okolicy.

Tavira – jedna z najlepszych baz wypoczynkowych wschodniego odcinaka Algarve położona po dwóch stronach rzeki Gilao spiętej malowniczymi mostami. Osada była przed wiekami ważnym portem handlowym, a w późniejszym czasie powstały w niej pełne wdzięku rezydencje. Kurort dysponuje świetnym zapleczem hotelowym, turyści mają do wyboru wiele ciekawych miejsc kąpielowych, najbardziej znane to pobliska plaża Barril, Cabana i da Ilha de Tavira. Wszystkie plaże są piaszczyste i szerokie, doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych takich jak surfing, windsurfing i kitesurfing. Malownicze uliczki kurortu skrywają kilka ciekawych zabytków oraz restauracje serwujące lokalne specjały.

Quinta do Lago – niewielki kurort zachęcający turystów luksusową bazą hotelową, polami golfowymi i kompleksami sportowymi. Letnicy wypoczywają najczęściej na szerokim nabrzeżu Praia do Ancao z drobnym piaskiem lub spacerują po okolicznych, dobrze przygotowanych szlakach.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Armacao – nowoczesny kurort z doskonałą bazą hotelową i piękną, piaszczystą Praia da Senhora da Rocha, wokół której można podziwiać jaskinie i zapierające dech w piersiach formacje skalne. Wybrzeże doskonale nadaje się do uprawiania wielu dyscyplin sportowych związanych z oceanicznymi warunkami.

Albufeira – najatrakcyjniejszy kurort na wybrzeżu gwarantujący turystom wszystko, co najlepsze. Urocze wąskie uliczki z wybielanymi domami przecinają wysokie klify rozciągające się nad plażą, w rejonie Starego Miasta znajduje się wiele ciekawych zabytków, nocleg zapewniają liczne hotele o każdym standardzie, a ekskluzywne restauracje goszczą zamożnych klientów. Nazwa kurortu Al – Buhera oznacza „zamek na morzu”, w miasteczku znajduje się kilka świątyń oraz dwa muzea prezentujące ciekawe eksponaty. Sercem kurortu jest plac Largo Engenheiro Duarte Pacheco dniami i nocami wypełniony turystami i artystami prezentującymi swoje umiejętności. Nie ma czasu na nudę dzięki wspaniałemu Aquaparkowi z wieloma atrakcjami i rozmaitymi zjeżdżalniami. Najmocniejszą stroną kurortu są plaże, które otaczają miasto z trzech stron. Nie będą nimi zawiedzeni miłośnicy żagli pod każdą postacią, surferzy, amatorzy nurkowania i jazdy na nartach wodnych. Po wschodniej części miasteczka turyści najczęściej wypoczywają na Praia da Oura – wspaniałym i szerokim pasie wybrzeża ze złotym piaskiem delikatnie opadającym ku oceanowi, mniej zatłoczone są również piaszczyste Olhos de Agua i Santa Eulalia, natomiast najpiękniejsza jest Praia da Falesia otoczona czerwonymi klifami, na których wznoszą się kompleksy willowe. Po zachodniej stronie kurortu wybrać się można do Sao Rafael na plażę położoną między klifami lub do spokojnego Castelo z piękną, piaszczystą plażą doskonale nadającą się dla rodzin z małymi dziećmi. Najbardziej malownicza plaża w tej części wybrzeża to Praia da Coelha ulokowana w przepięknej zatoce. Większość plaż jest doskonale zagospodarowana i przystosowana do relaksującego wypoczynku i uprawiania sporów wodnych.

Quarteira – wybrzeże Algarve ma to do siebie, że jeden kurort jest wspanialszy od drugiego. I tak jest w tym przypadku, gdyż przepiękne miasteczko położone na zachód od Faro zostało rozbudowane dla potrzeb turystyki i gwarantuje usługi na najwyższym poziomie. Długie, piaszczyste plaże rozciągające się na przestrzeni kilometrów, nadmorska promenada z palmami i portugalski klimat to tylko niektóre cechy charakteryzujące kurort. Oprócz uprawiania wielu dyscyplin sportowych związanych z wodą można wybrać się na wycieczkę kolejką miejską na zwiedzanie okolicy lub zaglądnąć do niezwykłego Aquashow ulokowanego za miastem koło miejscowości Semino, z licznymi atrakcjami, basenami, kolejkami wodnymi i imprezami tematycznymi. Wiele restauracji serwuje świeże owoce morza pochodzące z miejscowego, niezwykle ożywionego targu. Wolny czas można również spędzić na ekskluzywnych polach golfowych, których w okolicy nie brakuje.

Vilamoura – renomowane pola golfowe, elegancka marina, liczne atrakcje w postaci rejsów statkami i obserwacji delfinów to tylko niektóre zalety kurortu umiłowanego przez turystów. Dobrze przygotowana baza hotelowa i gastronomiczna gwarantuje wypoczynek na najwyższym poziomie, a Praia da Marina doskonale nadaje się do wielogodzinnego leżakowania, pływania w błękitnym oceanie i uprawiania sportów wodnych. Kurort zapewnia również swoim gościom bogate życie nocne, zaglądają do niego najlepsi didżeje z całej Europy, a turyści miłujący się w dobrej zabawie odwiedzają największe kluby na wybrzeżu Algarve. Ustatkowani turyści mogą natomiast zgłębić historię regionu w ciekawym Muesu Cerra da Vila przedstawiającym pozostałości z czasów Rzymian, Maurów i Wizygotów, wyeksponowane na miejscu wykopalisk.

Portimao – drugie co do wielkości miasto Algarve łączące cechy kurortu, punktu widokowego i rozrywkowego centrum. Miejsce upodobali sobie portugalscy piłkarze inwestujący w luksusowe kompleksy hotelowe, których w okolicy nie brakuje. Najcenniejszą pamiątką historyczną jest świątynia Igreja da Nossa Senhora da Conceicao wraz z zabytkowymi uliczkami kryjącymi mnóstwo sklepów, restauracji i wybornych tawern. Nabrzeże pełne skwerów i stolików na świeżym powietrzu sąsiadujących z wymyślnymi fontannami zapełnia się wieczorami spacerującymi turystami. Wolny czas letnicy spędzają na rejsach łodziami wzdłuż wybrzeża, w trakcie których można podziwiać ciekawe groty oraz wyprawach w górę rzeki Rio Arade do Silves. Turyści mieszkający w kurorcie wybierają się przeważnie na najlepszą plażę na wybrzeżu – Praia da Rocha – ten doskonale zagospodarowany, najszerszy na wybrzeżu kilkunastokilometrowy odcinek złotego piachu otoczony z obu stron urwistymi klifami jest znakiem rozpoznawczym Portugalii goszczącym często na kartkach pocztowych. Otoczenie uatrakcyjniają mury twierdzy Fortaleza da Santa Caterina, z których widok na zachód słońca jest niezapomnianym przeżyciem.

Lagos – bardzo atrakcyjny kurort zarówno pod względem turystycznym, jak i rozrywkowym z zabytkowym centrum otoczonym murami z XVI w. Z miejskiego portu przed laty wyruszały liczne wyprawy w kierunku Nowego Świata, oddech minionych wieków można wyczuć spacerując po pięknym mieście. Kurort oferuje turystom wspaniałe, piaszczyste, dobrze zagospodarowane, ciągnące się kilometrami plaże sąsiadujące z siecią zatok, grot, tuneli i pasjonujących formacji skalnych smaganych oceanicznym wiatrem. Spędzanie czasu urozmaicają rejsy łodziami oraz wycieczki kolejką wzdłuż całego wybrzeża. Z historią miasta można zapoznać się na dawnym „targu niewolników” zajmującym plac Praca da Republica, a także w miejskim muzeum prezentującym zbiory rzemiosła i ciekawe formy stworzone przez naturę. Życie nocne w Lagos nie ustaje dzięki rozrywkowym turystom oraz roztańczonym klubom rozrzuconym po całym kurorcie.

Sarges – jeden z ciekawszych kurortów zawdzięczający swoją popularność niezwykłemu położeniu na zachodnim krańcu Algarve oraz roli, jaką odegrał w historii odkryć morskich. Właśnie w tym miejscu książę Henryk Żeglarz założył sławną szkołę nawigacji, w której studiowali najwięksi morscy odkrywcy. Chociaż po jego śmierci uczelnię przeniesiono do Lizbony do dzisiaj przybywają tam amatorzy nurkowania i surfingu pragnący doskonalić swoje umiejętności. W centrum miasta można spacerować po brukowanych placach wysadzonych palmami i ozdobionych ogródkami piwnymi. Turyści zwiedzający kurort najczęściej zaglądają do Fortaleza Henryka Żeglarza oraz podziwiają Rosa dos Ventos – wielki kompas zwany „różą wiatrów”, skonstruowany na dachu twierdzy. Spacer po najdalej wysuniętym cyplu zwieńczonym malowniczą latarnią z pewnością na długo pozostanie w pamięci, tak jak wypoczynek na wspaniałych, piaszczystych plażach Praia da Mareta, Praia da Baleeria, Praia do Tonel i kilku innych, doskonałych miejscach kąpielowych sprzyjających również uprawianiu sportów wodnych.

Kuchnia

Turyści podróżujący po Portugalii przekonują się, że jedzenie jest niedrogie, ale smaczne, potrawy są wyśmienite, porcje duże oraz treściwe. Taki efekt Portugalczycy osiągnęli dzięki łączeniu poszczególnych składników, dlatego nie powinny dziwić dania rybno-mięsne czy przyprawy zrobione z owoców i warzyw.

Znaczną rolę w historii portugalskiej kuchni odegrał król Henryk Żeglarz, który nakazał swoim podwładnym, by z wypraw morskich przywozili z sobą kulinarne przepisy, a także owoce, orzechy i rośliny, wśród nich znalazły się między innymi winorośle z Krety oraz trzcina cukrowa z Sycylii. Kulinarnym podbojom przysłużył się również słynny podróżnik Vasco da Gama poszukujący pieprzu i cynamonu goszczącego obecnie na portugalskich stołach. Za sprawą odkrywcy wiele potraw zyskało na smaku dzięki curry nadającemu oryginalnego smaku. Dla portugalskiej kuchni charakterystyczne są również maleńkie, ogniste papryczki chili pochodzące z Angoli, znane pod nazwą piri-piri i cieszące się taką popularnością jak pieprz i sól. Innym ciekawym nabytkiem jest afrykańska kawa, natomiast herbatę określa się mianem cha. Czosnek i cebula przybyły do Portugalii wraz z Rzymianami, podobnie jak oliwki i winogrona, natomiast Arabowie sprowadzili ryż i migdały oraz nauczyli Portugalczyków jak uprawiać brzoskwinie i figi.

Portugalczycy jadają posiłki przeważnie w godzinach od 12 do15, natomiast kolacje od 19:30 do późnych godzin wieczornych. Większość przekąsek można kupić w barach, kawiarniach i piekarniach, natomiast restauracje z prawdziwego zdarzenia potrafią zrobić na turystach ogromne wrażenie. Lista dań wywieszona przed restauracjami nazywa się najczęściej petiscos lub comidas i jest odpowiednikiem hiszpańskiego tapas, czyli przekąsek podawanych na zimno. Jeżeli chce się zjeść coś na szybko, warto rozglądnąć się za niewielkimi tawernami – tasca, małymi stołówkami – casa de pasto lub po prostu wpaść do cervejaria (piwiarni) na piwo i zakąskę. Warto pamiętać, że prato do dia oznacza „danie dnia”, a nazwa ementa turistica nie odnosi się do turystów, ale określa zestaw obiadowy. Często zdarza się, że kelnerzy przed daniem głównym podają na stół zakąski w postaci oliwek, sera, pasty z sardynek, chleba i masła, a wszystko, co zostanie zjedzone, jest wliczone później do rachunku.

Na śniadanie przynajmniej raz trzeba udać się do kawiarni, ciastkarni (pastalaria) lub cukierni (confeitaria), gdzie najlepiej smakują rogaliki, tosty – uma torrada i kanapki z szynką. Portugalczycy lubują się w przekąskach, bardzo często można zobaczyć ich, jak zajadają krokiety – croquetes, paszteciki z dorszem – bolinhos de bacalhau lub plasterek grillowanej wieprzowiny z chlebem – bifanas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Duża część dań przyrządzana jest w sprowadzonych przez Arabów cataplanach – metalowych, zamykanych rondlach przypominających muszlę, gwarantujących potrawom soczystość. Właśnie w taki sposób przyrządzane są liczne owoce morza, z których słynie Portugalia. Najczęściej podaje się kalmary, langusty, mątwy, kraby, krewetki, najbardziej rozpoznawalną potrawą jest suszony i solony dorsz zwany bacalhau, który podawany jest także na setki innych sposobów. Popularne są również sardynki wyławiane sieciami wzdłuż wybrzeża atlantyckiego, uchodzące za najsmaczniejsze na świecie. Turyści zajadają się często gulaszem rybnym – caldeirada de peixe oraz obfitym daniem z owoców morza z dodatkiem ryżu – arroz de marisco. Ryby najczęściej jada się z gotowanymi ziemniakami, a turyści którzy gustują we frytkach mogą zapomnieć, że tak przygotowane ziemniaki istnieją. Głównym składnikiem dodawanym do potraw jest kapusta przyrządzana na wiele sposobów, więc nie należy dziwić się, że w prawie każdej potrawie można znaleźć ślady tego warzywa, a w wielu kuchniach widać kociołki z parującą kapuścianą zupą. Królową mięs jest natomiast wieprzowina, cenione są również szynki presunto i fiambre oraz kiełbasy salsichas. W restauracjach można trafić na wieprzowinę podawaną z małżami – porco a alentejana jak i prosię z rożna – leitao, natomiast zupełnie normalne jest, gdy w bulionie cozido a portuguesa wyłowi się łyżką świńskie ucho.

Na szczęście istnieją w Portugalii również potrawy lekko strawne takie jak składająca się z pomidorów, oliwek i cebuli sałatka salada mista, chociaż przeważnie jest tak obfita, że ciężko zjeść po niej danie główne. Najsmakowitsze desery to sałatka owocowa – salada da fruta, pudding oblany karmelem pudim flan oraz ryż na słodko – arroz doce. Niektórzy smakosze uganiają się za babeczkami z kremem – pasties de nata i wielkimi „napoleonkami” – mil-folhas.

O portugalskich winach powstała niejedna książka, dlatego każdy turysta musi indywidualnie i zgodnie ze swoimi gustami zaplanować swoją degustacyjną wycieczkę. Należy nadmienić tylko, że najbardziej znanym i rozpoznawanym na całym świecie jest Porto oraz „vinho generoso” wytwarzane w dolinie rzeki Duero. Przeszukując półki z portugalskimi winami najlepiej rozglądnąć się za trunkami sygnowanymi napisem VQPRD – Wina Wysokiej Jakości Wyprodukowane w Określonych Regionach lub podpytać o najlepsze gatunki właścicieli, którzy udostępniają turystom do zwiedzania swoje piwnice i winiarnie. Z mocniejszych trunków najlepiej smakuje brandy Maciera i Constantino, z jagód winnych wytwarza się mocne wódki zwane aguardente de bagaco, a biznesmenom przypadł do gustu wyśmienity Licor Beirao – rodzaj koniaku z ziołami. W upalne dni najlepiej schłodzić się piwem Sargas, Super bock, Cristal i Cintra. Warto zapamiętać, że małe piwo z beczki nazywa się um imperial, natomiast duże to uma caneca. Piwosze nie pogardzą również piwem butelkowym – uma garrafa.

Algarve podobnie jak cała Portugalia swoją kuchnię opiera na rybach, mięsach, warzywach i owocach. Turyści najczęściej gustują w takich potrawach jak ośmiornica z ryżem (arroz de polvo), potrawka z ryb (guisado de peixe), czy historyczne danie z chleba duszonego z owocami morza, kolendrą, oliwą i czosnkiem (acorda de marisco). Turyści przepadający za słodyczami powinni spróbować Dom Rodrigo – ciastka z jajek i cukru oraz wyśmienite Morgadinhos, czyli ciasteczka z migdałów. Jest też coś dla koneserów regionalnego wina, którego produkcja nosi ogólną nazwę Vinho Regional do Algarve, a najczęściej uprawiane szczepy to czerwone Castelao i Negra Mole oraz białe Arinto i Siria.

Obyczaje

Podróżując po Portugalii można od razu zauważyć, że mieszkańcy tego pięknego kraju uwielbiają kawę i ciasta, i jest to ich narodowa skłonność do tych specjałów. Portugalczycy są niezwykle skromni, cierpliwi, zawsze uśmiechnięci i z otwartymi ramionami witają przybywających turystów. W tym bezstresowym spędzaniu życia często gubią poczucie czasu, przez co nie są  specjalnie punktualni. W wielu wioskach i mniejszych miejscowościach można natknąć się na furmanki poruszające się wśród wiatraków i brukowanych uliczek sprawiające wrażenie zatrzymania się czasu, niemniej większe miasta są bardzo nowoczesne i prezentują wysoki, europejski poziom.

Portugalczycy stawiają na więzy rodzinne, rodziny są duże i mocno zakorzenione w religii katolickiej. Bardzo często można spotkać wielopokoleniowe domostwa, a dzieci mieszkają z rodzicami aż do zawarcia sakramentu małżeństwa. Mieszkańców Portugalii charakteryzuje jeszcze jeden zwyczaj nadawania wieloczłonowych nazwisk i imion, przeważnie w pierwszej kolejności zapisywane jest nazwisko rodowe matki, można również spotkać osoby o kilku nazwiskach, to samo tyczy się imion.

W wielu aspektach życia i kultury widać silne przywiązanie do przesądów, dlatego warto przyglądać się tradycyjnym obrzędom, a na uwagę szczególnie zasługują ciekawe legendy i przypowieści. Lokalne święta nazywają się „festas” i koniecznie trzeba wziąć w nich udział, żeby zobaczyć liczne obyczaje celebrowane w trakcie kilkudniowych festynów. Kolorowe imprezy odbywają się w niemalże każdy weekend w różnych częściach kraju. Najbardziej znanym świętem sławiącym Portugalię w całej Europie jest rocznica objawień fatimskich przypadająca na 13 maja, wtedy w okolicach Fatimy pojawia się najwięcej pielgrzymów i turystów. Odwiedzając miejsca kultu należy pamiętać, że Portugalczycy są bardzo religijni i wymagają od turystów odpowiednich strojów.

Życie codzienne nie mogłoby się również obejść bez sjesty, czyli czasu relaksu i odpoczynku w godzinach 12:30-14:30. W tym przedziale czasowym większość sklepów i urzędów jest zamknięta.

Portugalia to różnorodny kraj pod wieloma względami. Warto przyjrzeć się mieszkańcom północnej części kraju, którzy prezentują typ iberyjski o ciemnych włosach i krępej sylwetce, natomiast na południu dominuje ludność pochodzenia żydowskiego, mauretańskiego i afrykańskiego. Warto też podkreślić różnicę w poglądach, mieszkańcy północy są bardziej religijni i konserwatywni, z kolei południe zamieszkuje ludność bardziej liberalna, w związku z tym podróż po Portugalii może okazać się niezwykle ciekawa, tak jak ciekawi są ludzie.

Turyści o mocnych nerwach powinny wybrać się na „tourade” – podobne do hiszpańskiej „corridy” walki byków, kiedy torreador nie zabija zwierzęcia, ale musi je złapać i unieruchomić na kilka chwil.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Spacerując po portugalskich miastach w wielu miejscach można usłyszeć tradycyjny rodzaj portugalskiej muzyki, jakim jest „fado” – nastrojowe melodie opowiadające o życiu codziennym, morskich podróżach, samotności i miłosnych rozterkach.

Podróżując po Portugalii trzeba uważać na zwyczaje kierowców, gdyż bardzo często popisują się brawurową jazdą, co ma odzwierciedlenie w kolizjach drogowych.

W restauracjach przyjęło się, podobnie jak w Polsce, że napiwek nie jest wliczany do rachunku i przeważnie klienci zadowoleni z kelnerskiej obsługi zostawiają napiwki wysokości 10% do sumy rachunku.

Popularnym miejscem spotkań są puby, kawiarnie i cukiernie, przed którymi bardzo często można spotkać przesiadujących i głośno rozmawiających Portugalczyków, najczęściej o narodowym sporcie, jakim jest piłka nożna obecna w każdej sferze życia. Spędzanie czasu przeważnie umila filiżanka wspaniałej kawy „cafezinho” lub po prostu „kawusi”, a chwila poświęcona na wypicie magicznego napoju często przeradza się często w co najmniej godzinę.

 

Aktywny wypoczynek

Algarve to raj dla miłośników sportów wodnych ze względu na potężne fale i silne wiatry charakteryzujące tę część lądu. Windsurferzy w poszukiwaniu wiatrów przemieszczają się po całym wybrzeżu, gdzie odbywają się liczne zawody, na których nie brakuje entuzjastów windsurfingu, kitesurfingu, surfingu i body-boardingu. Doskonałe warunki do żeglowania po okolicznych wodach znane są i doceniane w całej Europie, najlepszym miejscem jest „dolny róg” regionu i kurort Sagres oferujący miłośnikom sportów wodnych wiele różnorodnych form szkolenia swoich umiejętności. Na Praia do Amado odbywają się Mistrzostwa Świata w surfingu, podczas których można podpatrywać najlepszych surferów.

Turyści preferujący sporty ekstremalne również znajdą coś dla siebie. W wielu miejscach można uprawiać paralotniarstwo, skoki na linie, kanioning, a także wybrać się do czeluści nieprzebytych jaskiń. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje uprawianie takich dyscyplin sportowych. Z Algarve blisko jest do sąsiednich regionów turystycznych, które w swojej ofercie maja liczne atrakcje związane z aktywną formą spędzania czasu.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dla spokojniejszych turystów Portugalia oferuje wspaniałe tereny do gry w golfa na bardzo wysokim poziomie. Popularny jest również tenis ziemny, w wielu miastach znajdują się świetnie przygotowane korty. Z racji tego, że piłka nożna jest w Portugalii sportem narodowym, w wielu miejscach można również znaleźć doskonałe boiska piłkarskie. Dobrze rozwinięte jest także jeździectwo, po całym regionie rozrzucone są stadniny ze świetnie przygotowanymi wierzchowcami.

Wycieczki Fakultatywne

Estoi – ciekawa miejscowość położona niedaleko Faro, która przyciąga turystów rzymskimi pozostałościami, wśród nich podziwiać można willę, galerię kolumn otaczającą dziedziniec, ruiny świątyni i kompleksu kąpielowego z mozaikami przedstawiającymi ryby.

Quinta da Marin – wycieczka w to miejsce może zainteresować zarówno dorosłych, jak i dzieci, gdyż na terenie Parque Natural da Ria Formosa znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej oraz piękne szlaki prowadzące wzdłuż lasów piniowych i ciekawych atrakcji przyrodniczych. Wartym odwiedzenia miejscem jest jeden z ostatnich zachowanych w kraju młynów pływowych.

Wyprawa do parków tematycznych – turyści z dziećmi mogą spędzić miły czas w atrakcyjnych i rozrywkowych miejscach, jak na przykład Zoo Marine z egzotycznymi zwierzętami i tematycznymi imprezami czy prawdziwe urwanie głowy jakim jest „Krazy World” z wesołym miasteczkiem, diabelskim kołem, mini zoo, basenami i dziesiątkami innych rozrywek.

Silves – dawna stolica mauretańskich królów z niesamowitym widokiem na linię czerwonych murów otaczających miasto i imponujący zamek otoczony historyczną aurą. Samo miasto lądowało kilkukrotnie w rękach Maurów, znane jest jedno z oblężeń podczas którego w twierdzy schroniło się na całe lato kilkadziesiąt tysięcy mauretańskich wojowników. Silves w końcu trafiło w ręce chrześcijan w 1249 r., a turyści mogą do dzisiaj podziwiać wspaniałą mauretańską Fortaleze z piaskowymi murami, wieżami warownymi i imponującym dziedzińcem pełnym zabudowań, po których spacer wymaga wielu sił. Wieczorami na pełnym oceanie według miejscowej legendy można ujrzeć żeglującą mauretańską dziewicę, u jednych wywołującą uśmiech na twarzy, u innych grozę. Warto przyjrzeć się również katedrze z militarnym wyglądem oraz kościołowi Igreja da Misericordia z manuelińskim portalem. Centrum miasta z ogródkami na świeżym powietrzu i wieloma przytulnymi restauracjami ożywa w lipcu, kiedy miasto gości Festiwal Piwa Silves, podczas którego organizowane są pokazy świateł, a turyści spacerują wesołym krokiem po zapełnionych bulwarach.

Serra de Monchique – zielona granica na północy Algarve w postaci łańcuchów górskich porośniętych dębami, kasztanami i eukaliptusami ma wiele do zaoferowania turystom znudzonym upalnym wybrzeżem. Malownicze wzgórza doskonale nadają się do pieszych wędrówek i rowerowych wypraw, niezwykle ciekawie prezentuje się urocza miejscowość Caldas de Monchique będąca w czasach rzymskich słynnym uzdrowiskiem i przez lata ulubionym kurortem hiszpańskiej arystokracji. Turyści o wątłym zdrowiu powinni zajrzeć do nowoczesnego termalnego spa, by podreperować ciało i duszę. Podobno na złamane serce najlepiej pomaga lokalny drink „medronho”  będący rodzajem sznapsa zrobionego na bazie tzw. poziomkowego drzewa. Okoliczną atrakcją jest także Omega Parque – niewielkie zoo będące frajdą dla dzieci dzięki egzotycznym zwierzętom sprowadzonym z wielu zakątków. Warto zaglądnąć również do samego miasta Monchique, w którym znajduje się ciekawy klasztor z którego zabudowań rozpościerają się krajobrazy godne fotograficznego upamiętnienia oraz świątynia Igreja Matriz z zaskakującymi rzeźbami w środku.

Przylądek św. Wincentego – święte miejsce Rzymian, którzy wierzyli, że zachodzące słońce topi się w okolicznych wodach oraz chrześcijańskie sanktuarium za sprawą sprowadzonych do niego szczątków św. Wincentego. Na cyplu w otoczeniu XVI-wiecznego klasztoru wybudowano potężną latarnię morską. Do niezwykłego miejsca prowadzi widokowa trasa, a zachód słońca obserwowany z tego miejsca pobudza wyobraźnię i wywołuje zachwyt u każdego, kto postawił stopę w tym niepowtarzalnym miejscu.

Evora – jedno z najpiękniejszych miast Portugalii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lecie ulice miasta wypełniają się turystami zmierzającymi do zabytkowym centrum, by podziwiać liczne świątynie pozostawione przez rzymską i mauretańską okupację. Gęsta siatka ulic klucząca między wybielonymi domami robi wrażenie, tym bardziej że wiele obiektów porozrzucanych po całym mieście charakteryzuje się zdobiącym Portugalię architektonicznym, późnogotyckim stylem manuelińskim opierającym się na motywach zaczerpniętych między innymi z morskiej flory i fauny połączonej z elementami orientalnymi. Z mauretańskiej niewoli miasto wyzwolił chrześcijański rycerz Geraldo Sem-Pavor zwany Nieustraszonym i to od placu nazwanego jego imieniem warto rozpocząć zwiedzanie centrum. Do Evory od wieków przyjeżdżali naukowcy, humaniści i sławni artyści, w ich ślady poszli turyści, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda najstarsza w Portugalii świątynia z II w. n.e. zwana Templo Romano. Z uroczego miejsca roztacza się niebywały widok na okolicę, warto także przy okazji wędrówki zajrzeć do rzymskich term, w których zachował się okrągły basen. Prywatną kolekcję dzieł sztuki książąt Cadaval można obejrzeć w niewielkim muzeum przy kościele Sao Joao Evangelista. Koniecznie trzeba zobaczyć katedrę Se, która imponuje romańskimi wieżami obronnymi i gotyckimi łukami. Życie towarzyskie toczy się w okolicach starego uniwersytetu Antiga Universidade, warto więc przy okazji podziwiania architektury przekonać się jak wolny czas spędzają mieszkańcy miasta. Turyści o mocnych nerwach powinni zobaczyć nietypowe miejsce, jakim jest kościół Igreja de Sao Franciso z Kaplicą Kości zwaną Capela dos Assos. Makabryczne pomieszczenie zbudowane jest bowiem z kości i czaszek kilku tysięcy mnichów, a co najmniej dziwnie można poczuć się za sprawą klątwy, która została rzucona przez umierającą kobietę na swojego mężczyznę i dziecko. Według legendy ich tkanki po śmierci nigdy nie odłączą się od kości, a na ich szkieletach umieszczonych na końcu mrocznej sali można dostrzec fragmenty skóry. Po tak emocjonującej wizycie najlepiej odetchnąć przy dobrej kawie na placu Mercado Municipal otoczonym kawiarenkami. Na weekendy w tym miejscu odbywa się targ, więc przy okazji można rozglądnąć się za jakąś lokalną pamiątką. W mieście jest także duży wybór restauracji na każdą kieszeń, a wieczorami najlepiej wybrać się do któregoś z pubu by wsłuchać się w rozmarzone dźwięki muzyki „fado”. Miasto dysponuje doskonałą bazą hotelową, natomiast w poszukiwaniu ochłody w upalne dni najlepiej wybrać się na kilka okolicznych basenów z doskonałą infrastrukturą sportową.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Beja – ważne historycznie miasto założone przez  Juliusza Cezara w 48 r. p.n.e. dla upamiętnienia pokoju zawartego z Luzytańczykami. Jest to jedna z większych miejscowości na południu regionu Alentejo, w której turyści mogą znaleźć skupisko kościołów, piękny klasztor z mnóstwem manuelińskich zdobień i ciekawym muzeum oraz XIII-wieczny zamek pod którego murami raz w tygodniu organizuje się interesujące targowisko.

Lizbona – należy do stolic zadziwiających swoim niepowtarzalnym klimatem, położeniem oraz historią, której echa rozbrzmiewają wśród wspaniałych zabytków. W mieście nie brakuje również wspaniałych punktów widokowych, krętych uliczek skrywających przytulne kafejki, finezyjnej architektury i przyjaznych mieszkańców dla których Lizbona jest stolicą, portem i całym życiem. Osada prosperowała dobrze do czasów, gdy stała się stolicą prowincji imperium rzymskiego i przeszła w kolejnych wiekach w ręce Wizygotów i Arabów. W wieku VII z Afryki przybyli Maurowie, którzy na jakiś czas zawładnęli portugalskim wybrzeżem, a miasto dalej rozwijało się za sprawą kontaktów handlowych z najodleglejszymi zakątkami świata. Przełomowym momentem dla historii Lizbony był rok 1147, kiedy tereny te podbił znany z wypraw krzyżowych Alfons I Zdobywca zostając jednocześnie pierwszym królem Portugalii. Z jego inicjatywy na miejscu meczetu wybudowano katedrę, do której trafiły relikwie patrona miasta św. Wincentego. W Lizbonie powstały pierwsze uniwersytety, stolica zyskiwała dzięki odkryciom geograficznym, w których Portugalczycy odegrali pierwszorzędną rolę. Centrum Lizbony usytuowane jest w najbardziej ruchliwej dzielnicy Baixa zwanej Dolnym Miastem, pełniącej jednocześnie funkcje handlowe i finansowe stolicy. Najlepiej zacząć zwiedzanie od Praca do Comercio – wielkiego placu otoczonego klasycystyczną zabudową, w której centrum dominuje monumentalny konny pomnik króla Józefa I. Z tego miejsca już niedaleko do łuku tryumfalnego dekorowanego postaciami historycznymi – Arco da Rua Augusta, do którego prowadzi ulica o tej samej nazwie. Można na niej spotkać wielu muzykantów i artystów wypełniających miejską przestrzeń, a także zniknąć na chwilę we wnętrzu sympatycznej kawiarenki. Tłumy turystów spacerują wśród ulic z nazwami poszczególnych zawodów i rzemiosł. Nad ulicami dzielnicy góruje katedra Se wzniesiona w 1150 r. wybudowana na upamiętnienie odbicia miasta z rąk Maurów. Ciekawie prezentuje się również budynek Casa dos Bicos, w którym często organizowane są imprezy kulturalne. Dla ciekawych zdjęć warto przespacerować się w okolicę fontanny Chafariz de el Rei, która przed wiekami była głównym źródłem zaopatrzenia Lizbony w wodę. U podnóża malowniczego zamku zaczyna się dzielnica Alfama będąca jednocześnie najstarszą częścią miasta, chociaż niewiele budynków przetrwało trzęsienie ziemi z 1755 r. Wielu turystów świadomie gubi się w plątaninie wąskich uliczek i krętych, miejscami stromych schodów wijących się wokół wzgórza lub wyszukuje klimatycznych restauracyjek z dźwiękami „fado. Warto zajrzeć do noszącego znamiona historii kościoła Sao Vivente de Fora, którego cechą charakterystyczną jest krużganek ozdobiony „azulejos” – znanymi w Portugalii cienkimi płytkami ceramicznymi przedstawiającymi wielokolorowe i różnorodne kompozycje. Dla miłośników sztuki, historii i architektury dzielnica oferuje jeszcze kilka ciekawych muzeów i kościołów, wielu turystów korzysta również z kolejki Elevador da Bica, by dostać się do Bairro Alto – Górnego Miasta – gdzie znajdują się najbardziej interesujące kościoły w mieście oraz można zetknąć się z bogatym życiem nocnym na gwarnych uliczkach pełnych barów i klubów „fado”. Kolejna dzielnica przypominająca o potędze morskiej Portugalii to Belem, której nazwa oznacza „Betlejem”, a kojarzy się przede wszystkim z wielkim podróżnikiem i odkrywcą Vasco da Gama, który właśnie z tego miejsca wyruszał na swoje orientalne wyprawy żegnany i witany przez króla Manuela zwanego Szczęśliwym. Dla uczczenia podróżnika wybudowano niezwykły Mosteiro dos Jeronimos – Klasztor Hieronimów, który stał się niepodważalnym osiągnięciem architektury stylu manuelińskiego i symbolem miasta wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turystów zachwyca kościelny portal z szeregiem rzeźb znanych osobistości oraz niezwykła, zapierająca dech w piersiach nawa główna z ujmującymi detalami. Chwilę zadumy można przeżyć przy grobie Vasco da Gama, a historię sławnych odkryć zgłębić w Museu da Marinha mieszczącym się w skrzydle klasztoru. Na uwagę turystów zwiedzających Lizbonę z pewnością zasługuje znane na całym świecie portugalskie centrum kultury Fundacao Calouste Gulbenkian między innymi ze zbiorami obejmującymi najważniejsze etapy rozwoju wschodniej i zachodniej sztuki. W miejscu tym znajduje się również wiele sal koncertowych, galerii i muzeów, w których można przepaść na wiele godzin. Ciekawym miejscem jest także arena walk byków Praca de Tours, niezwykły ogród zoologiczny i park rozrywkowy Animax, gwarantujący rodzinom z dziećmi wiele ciekawych atrakcji. Ważnym punktem turystycznym jest Park Narodów – były teren Expo 98' z ogrodami wodnymi, kolejką górską i znanym na całym świecie, największym w Europie oceanarium pełnym różnych gatunków stworzeń morskich i nie tylko. Zwieńczeniem zwiedzania Lizbony powinien być wjazd na największą konstrukcję w mieście – Torre Vasco da Gama, z której widoki na stałe utrwalą turystyczną pamięć. Obowiązkowym punktem wyprawy do Lizbony powinna być także przejażdżka jej symbolem, jakim jest żółty wagon zabytkowego tramwaju linii nr 28 oraz wizyta na Estadio da Luz – stadionie narodowym i arenie piłkarskich zmagań lizbońskiego klubu Benfica. W Lizbonie znajduje się jeszcze mnóstwo atrakcji, na których zwiedzenie potrzeba wiele godzin, niemniej przed wycieczką warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i wygodne buty, by wywieźć z tego niezwykłego miasta jak najwięcej niezapomnianych wspomnień.

Wycieczki do Hiszpanii:

Sewilla – stolica Andaluzji i flamenco, która jest czwartym największym miastem Hiszpanii. Od II w. p.n.e. przechodziła z rąk do rąk i do XI w. pozostawała w cieniu Kordoby. Stała się wtedy stolicą i rezydencja możnych rodów arabskich, a po zajęciu przez chrześcijan powołano tu pierwszy Trybunał Inkwizycji. Miasto zaczęło się bardzo bogacić po odkryciu Nowego Świata, kiedy powstał tu śródlądowy port przeładunkowy na rzece Gwadalkiwir. Koniec XVII w. przyniósł ze sobą epidemię dżumy i zamulenie koryta rzeki, przez co status miasta znacznie osłabł na rzecz położonego na wybrzeżu Kadyksu. Do najważniejszych zabytków miasta należy potężny Alcazar – pałac z XI w. przebudowany w stylu mudejar, gdzie podejmowano decyzje o wyprawie Magellana, a Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po powrocie z Ameryki. Warto też zobaczyć renesansowy ratusz, katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli (największy gotycki kościół na świecie), arenę korridy z muzeum i kolekcją strojów torreadorów, Główne Archiwum Indii wpisane na Listę UNESCO, które posiada okazałą dokumentację o zamorskich posiadłościach hiszpańskich oraz przepiękny Plac Hiszpański powstały na początku ubiegłego stulecia.

Gibraltar – jest skalistym półwyspem położonym w cieśninie oddzielającej Hiszpanię od Maroka, który jest zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii. Jego strategiczne położenie na jedynej drodze łączącej Atlantyk i Morze Śródziemne było przyczyną wielu najazdów. Charakterystycznym miejscem miasta jest wysoka skała wapienna wznosząca się nad portem, która jest świetnym punktem widokowym. Stanowi ona potężną twierdzę zbudowaną wewnątrz skał, a zewnętrzna część objęta jest rezerwatem przyrody. Gibraltar jest miejscem jedynym w swoim rodzaju – nigdzie indziej w Europie nie występują małpki Magoty, które tutaj są plagą. Słynie również wśród zakochanych, którzy coraz liczniej przyjeżdżają z Europy by wziąć tu ślub – może to uczynić każdy mieszkaniec Unii Europejskiej. Na terenie Gibraltaru obowiązuje język angielski, a walutą jest funt brytyjski.

Carmona – miasto położone niedaleko Sewilli, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków z czasów rzymskich: brama Puerta de Sevilla oraz de Cordoba – będące niegdyś częścią fortyfikacji i liczne grobowce stanowiące starożytną nekropolię. Zauważalna jest również doba renesansu, która zbiegła się z odzyskaniem ziem przez katolików. Powstało wtedy wiele cennych dzieł jak: kościół św. Piotra zbudowany w miejscu meczetu z dzwonnicą na wzór Giraldy z Sewilli oraz Pałac Piotra I Okrutnego – Alcazar króla Kastylii.

Kordoba – jedno z najważniejszych miast Hiszpanii, którego historia sięga III w. p.n.e. Kiedy wiek później niewielka osada dostała się pod panowanie rzymskie zaczęła się rozwijać jako miasto handlowe i ośrodek kulturowy. Przyszli tutaj na świat wielcy rzymscy poeci i filozofowie, m.in. Seneka Starszy i Młodszy oraz Lukan. Po burzliwych czasach przechodzenia z rąk do rąk stała się stolicą niezależnego emiratu arabskiego, a kiedy w X w. ogłoszono mauretańską Hiszpanię Al-Adaluz niezależnym kalifatem Kordoba stała się największym miastem regionu Morza Śródziemnego i ważnym ośrodkiem naukowym Europy. Znajdowało się tu wtedy ok. 300 meczetów, 300 łaźni publicznych, 80 szkół i ponad 20 bibliotek. Okresie tym panowało również pokojowe współistnienie chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. W XIII w. tereny te zostały jednak zajęte przez wojska chrześcijańskie pod wodzą Ferdynanda III Kastylijskiego i od tego czasu zaczęły się prześladowania wyznaniowe. Do najważniejszych zabytków miasta należą: Mezquita czyli katedra powstała z dawnego meczetu, będącego do dziś jednym z najwspanialszych dzieł islamu oraz Alcazar z pięknymi ogrodami i łaźniami. Warto zobaczyć również liczne pałace z XV i XVI w., średniowieczną synagogę, kościół Iglesia del Carmen z retabulum i malowidłami poświęconymi prorokowi Eliaszowi oraz wiele innych.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Algarve?
Słońce najmocniej świeci w Portugalii od czerwca do września, niemniej urlop można tam spędzić o każdej porze roku ze względu na łagodny i przyjemny klimat. W sezonie letnim temperatury nie spadają poniżej 30°C, a na plażach można spotkać najwięcej turystów. Zielone tereny Portugalii świadczą o obfitych opadach od listopada do marca, wtedy pogoda jest bardzo kapryśna, więc lepiej i taką aurę wziąć pod uwagę. Pod koniec wiosny rośliny zachwycają swoimi barwami, a na początku jesieni nie ma już tłumów turystów. Oficjalny sezon pływacki na basenach i strzeżonych kąpieliskach trwa od połowy czerwca do początku września. Zwiedzanie zabytków niestety nie należy do przyjemności, gdy temperatury osiągają najwyższe wartości, więc w tym okresie zdecydowanie lepiej jest oddać się plażowaniu.

Przed zaplanowaniem urlopu warto zainteresować się lokalnymi imprezami, dużą popularnością wśród turystów cieszy się na przykład październikowa Feira de Santa Iria, podczas której w Faro na głównych placach rozkładane są liczne targowiska i wesołe miasteczka, a szampańska zabawa nie ma końca. Koneserzy piwa powinni mieć na uwadze ciekawy Festiwal Piwa odbywający się lipcowymi wieczorami w Silves.

Jaka waluta obowiązuje w Portugalii i jakie są orientacyjne ceny?
W Portugalii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Algarve?
W każdym kurorcie i większym mieście jest przynajmniej jedno centrum handlowe, w którym można znaleźć interesujące pamiątki. Poszukiwanymi prezentami są wyroby ceramiczne (garnki, rzeźby, talerze, figurki z rozpoznawalnym symbolem Portugalii jakim jest kogucik z Barcelos), gliniane naczynia, ręcznie tkane dywany, haftowane narzuty, pledy i koce doskonale nadające się na ozdobę ściany. Każdy turysta powinien wrócić z Portugalii z butelką Porto lub oliwy, a podróżnicy o zasobniejszych portfelach mogą skusić się na biżuterię złotą bądź srebrną. Ciekawymi pamiątkami, które można nabyć u lokalnych rzemieślników są wyroby z korka i wikliny, popularne w lecie słomiane kapelusze i kosze. Najlepiej zagłębić się w słynne portugalskie targowiska zwane „mercados”, na których można znaleźć nietypowe pamiątki i przeżyć turystyczne zakupy. Warto przywieźć ze sobą pamiątkę, którą można później podzielić się ze znajomymi, przykładem może być suszony dorsz, ładnie pakowane woreczki suszonej papryki „piri-piri” czy wyborne dżemy. Turyści z poczuciem humoru mogą zaopatrzyć się w powszechnie sprzedawane koszulki z napisem „Pozdrowienia z Portugalii, nie z Hiszpanii”. Warto pamiętać, że sklepy w Portugalii przeważnie czynne są w godzinach od 8:30 do 13 i od 15 do 18.

Ciekawym miejscem na zakup ceramiki jest na przykład miejscowość Porches, gdzie w wielu sklepach można kupić ręcznie malowane pamiątki.

Jaki czas obowiązuje w Portugalii?
Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.

Jak poruszać się po Algarve?
Całe portugalskie wybrzeże posiada bardzo dobre połączenia z miejscowościami nadmorskimi, niedaleko których wiodą dobre drogi. Bardzo dobrym pomysłem jest podróżowanie autobusami, gdyż poza niską ceną, ich zaletą są częste połączenia z miejscowościami wypoczynkowymi i dużymi miastami. Przy podróżowaniu koleją warto pamiętać, że stacje często oddalone są znacznie od samych miejscowości. Wybrzeże ma zaledwie 240 km długości, więc w krótkim czasie można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Linia kolejowa łączy Lagos na zachodzie z Vila Real de Santo Antonio przy granicy z Hiszpanią i po drodze zahacza o największe miasta. Wzdłuż wybrzeża biegnie również doskonała autostrada pozwalająca na szybkie przemieszczanie się po regionie. Wiele dobrych dróg prowadzi także do Lizbony.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu by samemu pozwiedzać okolicę. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, a ceny i wybór aut zależne są od tego, czy wypożyczamy w mieście, czy w niewielkim ośrodku wczasowym.

Jakie plaże są w Algarve?
Wybrzeże Algarve uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Europie. Piaszczyste plaże z drobnym, złotym piaskiem są najczęściej położone w okolicy malowniczych klifów podkreślających wartość krajobrazową miejsca. W każdym kurorcie bez problemu można wypożyczyć parasole, leżaki i wszystkie niezbędne sprzęty umilające plażowanie. Większość plaż Algarve jest dobrze oznakowana i strzeżona oraz idealnie nadaje się do wypoczynku typowo rodzinnego. Na wszystkich plażach panują również doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, dzięki silnym, oceanicznym wiatrom.

Wizytówką Algarve jest Praia da Rocha – doskonale zagospodarowany, najszerszy na wybrzeżu kilkunastokilometrowy odcinek złotego piachu otoczony z obu stron urwistymi klifami. Ciekawe plaże znajdują się w okolicy Benagil, są to Praia da Akbondeira oraz Praia da Marinha pięknie położona u podnóża urwistych klifów z czerwonego piaskowca oraz piaszczysty odcinek Praia de Cedntianes. Wzdłuż wybrzeża w tym miejscu kursuje kolejka, która zabiera turystów we wszystkie najciekawsze zakątki. Lagos oferuje kilka doskonałych plaż na niezwykle długim i piaszczystym wybrzeżu. Są wśród nich Praia de Pinhao, Praia de Dona Ana sąsiadująca z klifami oraz okolice Ponta da Piedade aż do kurortu Luz. Kilometry złocistego piasku charakteryzują Ilha de Tavira, w odludnym zakątku Algarve można znaleźć spokój i wytchnienie na Praia da Bordeira.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Portugalii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlegają ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Portugalii?W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Portugalii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Portugalii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Portugalii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lizbonie: www.lizbona.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
Tel.: +351 21 3041410
lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lizbona.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Albufeira
Portugalia, Albufeira, Quinta da Bolota – Lote 4 A, Apartado 2360, 8201-918
Tel.: (00-351) 289-580-530 Tel.: (00-351) 968-059-595 (kom.) Tel. dyżurny: (00-351) 968-059-595 Faks: (00-351) 289-580-539
consul.polonia@mail.telepac.pt konsulat-polska@mail.telepac.pt e.viegas@mail.telepac.pt

Azory

Costa de Prata

Costa Verde

Lizbona

Madera

Montanhas

Porto

Porto Santo

Wybrzeże Lizbońskie

Portugalia: Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie

Wybierz region Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie